19. Mistrzostwa Aeroklubu Podkarpackiego

"Festiwal Modeli Balonów na Ogrzane Powietrze"

Krosno 2 kwietnia 2006 r.

 

W pierwszą niedzielę kwietnia na krośnieńskim niebie znowu pojawiły się kolorowe balony. Tym razem w ramach 19. Mistrzostw Aeroklubu Podkarpackiego Modeli Balonów na Ogrzane Powietrze.

Jest to jedna z dyscyplin modelarstwa lotniczego, w której uczestniczą młodzi, początkujący modelarze ucząc się pierwszych praw aerodynamiki i starsi - dla zabawy.

Modele balonów na ogrzane powietrze to sklejone misternie z wątłej bibuły czasze z usztywnieniami, zakładkami i uchwytami. Start polega na napełnieniu za pomocą specjalnego palnika poszycia powietrzem ogrzanym do temperatury maksymalnej z możliwych. Uwolniony balon wznosi się w niebo targany podmuchami wiatru, wyżej i wyżej, dalej, coraz dalej. A modelarz biegnie za nim, aby go odzyskać do kolejnego lotu. Biegnie na krańce lotniska i wraca pośpiesznie z balonem, który wylądował na lotnisku, lub bez balonu, gdy uniesiony prądami wznoszącymi zniknął w chmurach. Żal z powodu utraty modelu i radość z wyśmienitego wyniku lotu.

Trwa rywalizacja, kto lepszy, komu bardziej szczęście sprzyja. Trwa wymiana doświadczeń modelarskich, rozmowy towarzyskie, nowe znajomości. Już teraz młodzi modelarze szykują się do kolejnych modelarskich zmagań w poważnych zawodach modeli samolotów. W tym roku startowało 32 zawodników z Jasła, Krosna, Oparówki i Sanoka. 

Na podium stanęli:

1. Hubert Haręzga – Krosno        797 pkt.

2. Marcin Hart – Oparówka         779 pkt.

3. Damian Rokosz – Oparówka   761 pkt.

Organizatorem zawodów był Aeroklub Podkarpacki i działająca w nim Sekcja Modelarska.

W Krośnie i okolicznych miejscowościach funkcjonuje zaledwie kilka modelarni lotniczych, które borykają się z ustawicznym brakiem środków na działalność.

A roli wychowania politechnicznego młodzieży nie można nie doceniać. Modelarstwo to nie tylko kształtowanie i doskonalenie umiejętności manualnych dzieci i młodzieży, lecz przede wszystkim przygotowanie do pracy i współpracy w grupie, to indywidualna i grupowa rywalizacja sportowa, to kształtowanie kulturalnych zachowań.

Modelarstwo jest pierwszym kontaktem młodego człowieka z lotnictwem, poznawanie jego aspektów teoretycznych i praktycznych.

I wreszcie modelarstwo to propozycja wartościowego spędzania wolnego czasu dla młodzieży.

Ci młodzi, roześmiani ludzie ze swoimi kolorowymi balonami ożywiają krośnieńskie lotnisko, są jego częścią tak, jak lotnisko jest częścią Krosna.

Być może kilku z nich zostanie pilotami, mechanikami lotniczymi lub po prostu amatorami licznych sportów lotniczych.

Już za kilka dni krośnieńskie lotnisko pokryje wspaniała zielona murawa. Pojawią się na niej samoloty i szybowce, spod chmur skakać będą spadochroniarze a nad naszymi domami przelecą majestatycznie motolotniarze. Już za miesiąc zawisną nad Krosnem wielkie, prawdziwe balony na ogrzane powietrze rywalizujące w zawodach górskich.

A na obrzeżach lotniska pojawi się liczna grupa dzieci ze swoimi papierowymi samolotami misternie sklejanymi przez całą zimę w modelarniach i domowych pracowniach.

Znowu krośnieńskie lotnisko tętnić będzie życiem i radością.

 

 

 

I kolejka

II kolejka

Suma

1

Hubert Haręzga

Krosno

197

600

797

2

Marcin Hart

Oparówka

204

575

779

3

Damian Rokosz

Oparówka

161

600

761

4

Aleksander Tomasik

Sanok

135

551

686

5

Maciej Sawicki

Krosno

66

600

666

6

Wiktor Pelczar

Krosno

0

600

600

7

Krystian Wojewoda

Krosno

269

178

447

8

Arkadiusz Rogoż

Oparówka

125

314

439

9

Kamil Henczel

Krosno

147

290

437

10

Antoni Tarnawczyk

Sanok

148

269

417

11

Mateusz Kopacz

Krosno

169

248

417

12

Mateusz Skuza

Sanok

119

294

413

Sklasyfikowano 32 zawodników.

Zawody balonów na ogrzane powietrze cechują się wielką przypadkowością wyników. Poprawnie wykonany balon osiąga wynik w locie uzależniony głównie od wielkości noszenia termicznego, w którym zostanie wypuszczony. A tutaj zawodnik ma niewielki wpływ na moment startu.

Wywołany do startu napełnia balon maksymalnie i startuje po zakończeniu tej operacji. Oczekiwanie na lepsze warunki termiczne może spowodować spalenie czaszy.

Brak ograniczenia lotu maksymalnego powoduje, że balon nawet przypadkowo dobrze ulokowany w noszeniu osiągnie wynik deklasujący pozostałych. Trudny jest też do określenia moment, do którego chronometrażyści powinni mierzyć czas, obserwując gołym okiem czy lornetką.

Zatem pozostaje uznać zawody balonów jako imprezę rekreacyjną dla młodzieży bez szczególnych walorów sportowych.

(ak)

 

Krośnieńskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych

ul. Żwirki i Wigury 9, 38-400 Krosno

modelarze.krosno@interia.pl

tel. 603 178 184