F 1 F 3 S 6 HELI REDUKCYJNE LATAWCE-BALONY
 
     

 

Piotr Zajdel

F1A

 

 

Piotr Zajdel urodził się w 1962 roku w Krośnie.

Tylko jeden kilometr czystych pól dzieliło jego dom rodzinny od lotniska.  Przelatywały nad nim ustawicznie samoloty startujące przy wschodnim wietrze i lądujące przy zachodnim.

 

   

Nie zaznał więc spokoju w kołysce budzony rykiem silników gawrona, wilgi bądź An-a.

A w wakacje słuchał modelarskich opowieści wujka Staszka z Gliwic, który mocno koloryzując przedstawiał wspaniałości modelarskiego hobby, dramaturgię zawodów modelarskich i splendor, tudzież szacunek społeczeństwa spływający na uprawiających tę dyscyplinę sportu.

Zapisał się więc do modelarni w "Górniku", gdzie przez kilka miesięcy mieszał certus u instruktora Bolesława Krzanowskiego. Przeszedł tam też podstawowe szkolenie modelarskie złorzecząc przy obróbce sklejkowych profili w bloczku.

W 1976 r. został członkiem Aeroklubu Podkarpackiego i wtedy też zdobył licencję sportową.

W domu rodzinnym znalazły się warunki techniczne i odpowiednia atmosfera, by przejść na indywidualny tok szkolenia i nie tracić czasu na mieszanie kleju i budowę latawców.

 

Piotr, trening na krośnieńskim lotnisku

Zaczął w gronie kilku osób budować wyczynowe modele klasy F1A, kategorii klasycznej aczkolwiek bardzo trudnej, wymagającej od zawodnika wiele wysiłku fizycznego.

Startował wtedy w wielu zawodach ogólnopolskich i klasyfikacyjnych do Mistrzostw Polski nabierając doświadczenia.

Razem z Jean-Cloude Droździkem i Adamem Kopaczem tworzyli mocny zespół, który znany był na lotniskach w Polsce z opanowania startów w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Znane też zaczęły być stosowane przez nich rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne, znacznie wyprzedzające średni poziom krajowy.

Intensywne treningi w każdych warunkach, analityczne podejście do treningów i startów zaczęły przynosić pożądane efekty.

W 1979 r. w Dęblinie Piotr Zajdel zdobył tytuł I Wicemistrza Polski Juniorów i srebrny medal.

 

Po Mistrzostwach Polski w 1980 r.

Adam Kopacz (stoi) a u jego stóp mistrzowie: Piotr Zajdel i Jean-Cloude Droździk

Wskutek braku zainteresowania sprawami modelarstwa w krośnieńskim Aeroklubie, atmosferą nie sprzyjającą pracy i rywalizacji sportowej Zajdel zrezygnował z członkostwa i przeszedł do Aeroklubu Gliwickiego nadal mieszkając i trenując w Krośnie.

W 1980 r. zdobył ponownie II miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów już w barwach Aeroklubu Gliwickiego.

 

Piotr na podium Mistrzostw Polski 1980 w Gliwicach

 

Gliwiccy krośnianie w komplecie na zawodach w Katowicach

Od tego czasu wielokrotnie stawał na podium w licznych zawodach ogólnopolskich, kwalifikował się corocznie do Mistrzostw Polski. W 1982 r. został powołany razem ze swoim kolegą J-C. Droździkiem do kadry narodowej.

Postęp zaczął wymuszać stosowanie w modelarstwie wyczynowym kompozytów i włókien syntetycznych: szklanych, węglowych, kewlarowych. Kontakt z tymi materiałami spowodował u Piotra poważne perturbacje zdrowotne. Zmuszony był więc zaniechać modelarstwa wyczynowego.

Dzisiaj klei modele redukcyjne z kartonu i plastiku wspominając piękne czasy spędzone na lotniskach. Z utęsknieniem wypatruje też wnuka, któremu mógłby przekazać swoją wiedzę i pasję.

   

Tekst i foto: A. Kopacz