Elektroniczny wyłącznik czasowy ATS-2.1

do modeli swobodnie latających

25.01.2013

 

 

Z pozycji modelarzy swobodnie latających propozycja niezwykle ciekawa.

Rozwiązanie to trafia w strefę, która stanowi problem dla modelarzy początkujących i ośrodków modelarskich potrzebujących wielu, stosunkowo tanich urządzeń chroniących przed utratą modeli.

Zegar jednoczynnościowy do zastosowania w modelach szkolnych od F1A/m (jaskółeczka) do F1A w wersji wyczynowej. Zegar dwuczynnościowy do modeli F1E z funkcją flop.

Zastosowanie odpowiedniego mechanizmu ograniczającego czas lotu modelu swobodnego jest sprawą ważną. Bez względu na trudności techniczne czy finansowe model swobodnie latający musi posiadać sprawny i pewny mechanizm ograniczający czas lotu modelu.

Można stosować w modelach szkolnych lont bawełniany, który nie zapewnia wystarczającej dokładności odmierzanego czasu i jest niezwykle kłopotliwy w obsłudze. Można szukać zegarów mechanicznych znanych w środowisku modelarskim firm. Lecz są to mechanizmy ciężkie, kłopotliwe w obsłudze, zawodne i stosunkowo drogie.

Cóż innego proponuje firma AT System?

Wyłącznik czasowy do modeli swobodnie latających to układ elektroniczny z ośmioma przełącznikami i czterema wtykami do łączenia pozostałych, niezbędnych elementów (masa 6 g).

Potrzeba więc zakupić seromechanizm analogowy mikro o możliwie małych gabarytach i masie.  Nie ma znaczenia moment (nawet od 0,2 kg/cm), gdyż jego obciążenie w mechanizmie zwalniania cięgna będzie minimalne. Może to być serwo z sugerowanym minimalnym napięciem zasilania 4,8 V, gdyż układ podaje wystarczający sygnał, aby serwo działało poprawnie. Potrzeba kupić ogniwo LiPol 3,7 V min. 350 mAh.

Wszystkie te elementy należy połączyć lutując do wtyków lub za pomocą dołączonych konektorów.

Mechanizm włączania funkcji START (wyłącznik krańcowy do tego mechanizmu w zestawie) oraz mechanizm zwalniania cięgna determalizatora modelarz musi wykonać sam dostosowując do modelu i własnych upodobań.

Bazując na udostępnionych przez producenta kilku zegarach opracowujemy możliwie proste do wykonania rozwiązania konstrukcyjne tych mechanizmów pod kątem zastosowania ich w modelach szkolnych. Po próbach w locie przedstawimy propozycje na naszej stronie.

Na pierwszy rzut oka nasuwają się następujące wnioski:

  1. Stosunkowo niska cena w porównaniu do zegarów mechanicznych. Układ elektroniczny ok. 50 zł, serwo 20 zł i ogniwo 20 zł.

  2. Prosta obsługa w czasie startu, większa dokładność odmierzanego czasu.

  3. Masa wszystkich podzespołów to ok. 60% masy zegara mechanicznego. Dodatkowo możliwość korzystnego rozłożenia mas, np. ogniwo jako część balastu.

  4. Niezawodność - miejmy nadzieję.

Układ elektroniczny zabezpieczony jest przed działaniem warunków atmosferycznych i uszkodzeń mechanicznych. Układ dwuczynnościowy posiada wyprowadzenie do podłączenia radio determalizatora.

I ostatni atrybut: firma wystawia faktury.

Zegary ATS-2.1 i ATS-2.2 nie są konkurencją dla wysokowyczynowych komputerów pokładowych z Gliwic. Dedykowane są do modeli szkolnych.

Po próbach na lotnisku przedstawimy naszą opinię w tym miejscu.

W zestawie: wtyk-gniazdo BEC z przewodami, wyłącznik zasilania, dioda sygnałowa, wyłącznik krańcowy (START), konektory.

Cały układ w czasie prób. Jako źródło zasilania w próbach Li-Ion 3,7 V z telefonu.

Chętnie udzielę z pozycji modelarza bardziej szczegółowych niż w instrukcjach informacji, najlepiej za pośrednictwem email: modelarze.krosno@interia.pl lub tel. 603 178 184.

Adam Kopacz

PS. Na naszą sugestię producent wyłącznika czasowego jednofunkcyjnego wprowadził pod suwakiem Nr 8 rewers serwomechanizmu oraz wyprowadził przewód do radiodetermalizatora. Zegar ten występuje pod oznaczeniem ATS 1.11. Poniżej łącze do instrukcji tej nowszej wersji wyłącznika.

Na osobnej stronie proponujemy kilka rozwiązań konstrukcyjnych mechanizmu determalizatora z zastosowaniem wyłącznika czasowego ATS. Poniżej łącze do tej strony.

Instrukcja zegara jednoczynnościowego ATS-2.11.

Instrukcja zegara dwuczynnościowego ATS-2.2.

Mechanizmy determalizatora - propozycje rozwiązań konstrukcyjnych

 

Krośnieńskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych

ul. Żwirki i Wigury 9, 38-400 Krosno

modelarze.krosno@interia.pl

603 178 184