F 1 F 3 S 6 KARTONOWE PLASTIKI LATAWCE

strona główna

modelarnie

modelarze

modele

projekty

zawody

kalendarz

wydarzenia

w mediach

opinie

Stowarzyszenie

nowości

 
 
 

 

 

B 17 z kartonu

 

Czesław Trzemżalski znany w krośnieńskim światku modelarskim z niekonwencjonalnych pomysłów zabrał się niedawno do budowy B 17 z kartonu.

Model kupił na licytacji w Internecie za 35 zł.

Skala 1 : 33 w przypadku tego samolotu daje model o rozpiętości skrzydeł 100 cm i długości 70 cm. Jest to już pokaźny model, którego eksponowanie w mieszkaniu jest niezwykle uciążliwe.

Model B 17 posiada ruchome wieżyczki strzeleckie z ruchomymi zespolonymi karabinami. Podwozie wzmocnione drutem stalowym, lecz kunsztownie obudowane kartonem sprawia wrażenie autentycznego. Koła z pianki to dodatkowy atrybut estetyczny. Liczne anteny z izolatorami naprężone o odpowiedniej grubości.

Doskonale przezroczyste osłony kabin i wieżyczek pokazują wykończone wnętrza z wieloma szczegółami. Ruchome śmigła trzyłopatowe wykonane niezwykle starannie.

Linie łączenia kartonu prawie niewidoczne, powierzchnie obłe poprawnie wyprofilowane. Widoczne ślady eksploatacji w okolicach rur wydechowych i podwozia, na ogonie i końcówkach skrzydeł dodają autentyczności.

 Model malowany lakierem dającym jednolitą, satynową powierzchnię.

 Czesław nie przyznaje się, ile czasu poświęcił na wykonanie modelu. Należy jednak przypuszczać, że wiele nocy. Szczęściem, pracy nad modelem kartonowym nie towarzyszą głośne dźwięki pracujących maszyn i obrabiarek, a jedynie z cicha nucone piosenki i westchnienia samotnego modelarza. Noc to dobra pora na modelarską robotę.

 Należy przypuszczać, że model zostanie zgłoszony do konkursu modeli redukcyjnych w Sanoku organizowanym w styczniu każdego roku w czasie ferii zimowych. Wydaje się mieć wielką szansę w rywalizacji z innymi w tej kategorii.

 O wynikach poinformujemy niezwłocznie po ich ogłoszeniu.