World Cup 2010

25th Jihocesky pohar

Sezimovo Usti - Vsechov - Czechy

22 maja 2010

 

Zawody Pucharu Świata we Vsechovie - Czechy to wielka impreza modelarska. W tym roku sklasyfikowano 137 zawodników. Organizatorzy rozłożyli start na środku lotniska. Przy wietrze do 5 m/s modele odchodziły do 3 km często znikając z oczu chronometrażystów za wzniesieniem.

Nikt jednak nie protestował na tę okoliczność ani na żadną inną. Pewnym utrapieniem były ogromne połacie kwitnącego na żółto rzepaku. Jednak i to nie stanowiło problemu dla zawodników wysokiej klasy.

Z Polski przyjechało 11 zawodników z całkowicie uzasadnioną nadzieją na punkty do klasyfikacji Pucharu Świata.

W kategorii F1A seniorów znakomicie latał Kamil Halicki. W bardzo mocnej stawce zawodników startował w dwóch dogrywkach zajmując ostatecznie bardzo dobre 12 miejsce. Łukasz Halicki i Henryk Krupa z niewielkimi potknięciami zajęli miejsca w środku tabeli.

W F1A juniorów pięknie latał Maciej Krupa wykonując kolejne czasy maksymalne. Dopiero w ostatniej turze model zniknął za wzniesieniem i do maksa brakło 21 s. Taki wynik uplasował jednak Maćka na drugim miejscu, gdyż inni zawodnicy również tracili sekundy między innymi za przyczyną ukształtowania terenu.

Mateusz Kopacz i Jakub Czekański po kilku błędach zostali sklasyfikowani w drugiej części stawki zawodników.

W F1B Stanisław Skibicki latał bardzo pewnie w rundzie zasadniczej, a w dogrywce uzyskał doskonały 5. czas.

Bartłomiej Skibicki po pewnym wykonaniu lotów maksymalnych w rundzie zasadniczej do dogrywki z seniorami nie stanął zadawalając się zwycięstwem wśród juniorów. Bartłomiej Bilewicz wykonał tylko jeden lot i zamknął stawkę zawodników.

W kategorii F1C bardzo dobrze latał Jerzy Włodarczyk. W 6 locie sędziowie chronometrażyści widzieli model przez 177 s mimo, że kontynuował on lot za wzniesieniem. Tym sposobem Jerzy nie stanął do dogrywki i zakończył zawody na 5 miejscu.

Zbigniew Czop latał nierówno i nie odegrał większej roli w rywalizacji.

Krośnieńska ekspedycja do Czech przyniosła pożądane efekty. Maciej Krupa stanął na podium i zdobył pierwsze punkty w klasyfikacji Pucharu Świata. Pozostali nasi zawodnicy nabyli kolejne doświadczenia.

Debiutancki występ Jakub Czekańskiego można uznać za udany. Latał samodzielnie podejmując słuszne decyzje, a popełnione błędy były wyłącznie wynikiem braków treningowych.

Start w tak dużej imprezie, holowanie w wielkim tłoku wymagają szczególnych umiejętności i odporności psychicznej tudzież zastosowania odpowiedniej taktyki startu. Nasi zawodnicy w takiej sytuacji znajdują się bardzo dobrze i mimo, że wyniki nie są zachwycające, wyjazd należy uznać za udany.

Bez wątpienia we Vsechovie zdał egzamin zastosowany przez Krośnian system pościgu zespołowego. Mimo znacznych odległości i niekorzystnego ukształtowania terenu pościg był spokojny i skuteczny.

Nasze jednolite stroje z napisem KROSNO znane są już wielu modelarzom w różnych krajach. Spotykamy się często z wyrazami sympatii ze strony braci modelarskiej. Życzliwość wzajemna jest charakterystyczna dla tego środowiska.

 

Podium F1A juniorów

Herwig Willi (GER) - 3 m; Vosejpka Jan mladsi (CZE) - 1m; Krupa Maciej (POL) - 2m.

Podium F1B juniorów

Malenicky Jaroslav (CZE) - 3 m; Bartłomiej Skibicki (POL) - 1m; Kratky Vit (CZE) - 2m.

Zawody Pucharu Świata to impreza, w której startuje dużo ponad 100 zawodników. Wielkość imprezy i sposób organizacji oszałamia. Trzeba wystartować w kilku takich zawodach, aby wyzbyć się kompleksów i odnaleźć się w tym wielojęzycznym towarzystwie. Holownie w tłoku, gdzie komisja od komisji rozstawiona jest co 10 m też wymaga specjalnych umiejętności, przebiegłości i odpowiedniej taktyki. Pościg za modelem w całkowicie obcym terenie to kolejne wyzwanie.

Żadne zawody w kraju nie zmuszają do takiej mobilizacji, nie dają wystarczającego doświadczenia niezbędnego do startu w zawodach międzynarodowych wysokiej rangi.

Każdy reprezentant Polski i pretendent na reprezentanta powinien w zawodach takich startować możliwie często. Zatem uwzględnianie pozycji zawodników polskich w klasyfikacji Pucharu Świata w rankingu Kadry Narodowej jest jak najbardziej uzasadnione.

Tematem odrębnym jest finansowanie wyjazdów. Jeżeli brak środków uniemożliwia start w zawodach tej rangi określonemu zawodnikowi lub grupie zawodników, a posiadanie środków umożliwia, to nie powinno się owych startów zagranicznych w rankingach uwzględniać. Wszak w ocenie poziomu sportowego zawodnika powinno się brać pod uwagę wyłącznie aspekty sportowe nie zaś finansowe.

Celem rankingu jest wyłonienie najlepszych polskich zawodników, a nie zawodników bogatych lub zaradnych.

(ak)

   

Krośnieńskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych

ul. Żwirki i Wigury 9, 38-400 Krosno

modelarze.krosno@interia.pl

603 178 184