F 1 F 3 S 6 HELI REDUKCYJNE LATAWCE-BALONY
 

Bardzo dobry wynik uzyskał krośnieński zawodnik Mateusz Kopacz na rozegranych w Vsechovie w Czechach zawodach Pucharu Świata uzyskując 4 miejsce wśród juniorów.

Seria zawodów Pucharu Świata gromadzi czołówkę zawodników z wszystkich krajów świata. Zawodnicy polscy jadą zazwyczaj wyłącznie do ościennych państw ze względu na koszty. Trudno więc spodziewać się wysokich lokat Polaków w końcowej klasyfikacji PŚ po 3 - 4 startach. Najbardziej zdeterminowani jadą choćby na jedne zawody zagraniczne w celu pozyskania punktów do rankingu.

W Czechach Puchar Świata rozgrywa się w Vsechovie bądź Sezimovo Usti koło Taboru. Dwa stosunkowo duże lotniska w niewielkiej odległości od siebie dają organizatorom możliwość manewru przy różnych kierunkach wiatru.

W tym roku zjechało przeszło 160 zawodników w trzech klasach.

Organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Konkurs rozgrywany był bez zacięć, Wyniki tak licznej grupy zawodników pojawiały się na tablicy zaraz po zakończeniu kolejki.

Zawody sędziowało 26 dwuosobowych komisji. 7 tur lotów po 180 sekund.

W F1A startowało 5 Polaków, w tym 2 juniorów. Pięknie polatał Kamil Halicki zajmując 4 miejsce w punktacji ogólnej po drugiej dogrywce. Jego brat Łukasz miał poważne problemy z odnalezieniem modelu po 4 locie i z dalszych lotów zrezygnował.

Junior Mateusz Kopacz latał poprawnie, lecz ze stratą 45 s. w drugiej kolejce uplasował się na 4 miejscu. Jest to niewątpliwie bardzo dobry wynik dający mu 27 punktów w PŚ i 30 lokatę oraz komplet punktów do rankingu.

Adrian Stępień z Bochni po problemach z regulacją modelu konsekwentnie gromadził punkty i doświadczenie startowe w kolejnych lotach.

W kategorii F1B juniorów bezkonkurencyjna na świecie jest Ola Warkomska, która pod bacznym okiem trenera Stanisława Skibickiego wygrywa kolejne zawody Pucharu Świata.

Na podium wskoczył także Mariusz Trojanowski reprezentujący coraz wyższy poziom. Bartek Skibicki był szósty.

W kategorii F1C Jerzy Włodarczyk był siódmy a Marek Roman dziewiąty.

Adrian Stępień z Bochni, trener Adam Kopacz i Mateusz Kopacz z Krosna

Podium w kategorii F1A junior

Petr Svoboda-CZE, Marie Vosejpkova-CZE, Daniel Rossler-CZE, Mateusz Kopacz-POL i trener Matiasa Skalickiego-CZE.

Podium w kategorii F1B junior

Hana Dobiszova-CZE, Ola Warakomska-POL, Mariusz Trojanowski-POL, Jaroslav Malenicky-CZE, Vit Kratky-CZE i Bartek Skibicki-POL

Poziom sportowy zawodów bardzo wysoki. W F1A  w pierwszej dogrywce startowało aż 30 zawodników, a w drugiej 24.

Większość modelarzy wspiera się prelengatorami w pościgu za modelem, bunt-system i pełna elektronika jest już normą na tym poziomie. Ubodzy polscy sportowcy nadrabiają ambicją i wytrzymałością.

Do kolejnej konfrontacji na poziomie Pucharu Świata dojdzie w lipcu na Summer Cup w Stalowej Woli.

tekst i foto: ak