Ogólnopolskie Zawody Małych Form

Puchar PSS Społem

Gliwice 10 października 2010

PUCHAR POLSKI

 

To ostatnie zawody zaliczane do punktacji Pucharu Polski małych form. Seria poprzednich zawodów ustaliła czołówkę, jednak klasyfikacja końcowa uzależniona była od wyniku tych właśnie Zawodów przydając im dodatkowego smaczku w rywalizacji sportowej.

A w Gliwicach bez względu na pogodę zawsze świeci słońce dla modelarzy. Tego dnia rzeczywiście było i słońce i wiatr niewielki. Akurat na małe formy i małe gliwickie lotnisko.

W F1H open do dogrywki stanęło ponad połowa zawodników, co zdarza się nieczęsto. Pozostali stracili niewiele, zatem poziom sportowy należy ocenić jako wysoki. W pierwszej dogrywce z połowy holu niespodziewanie odpada Henryk Krupa, Wiesław Moj i Wojciech Dziurzyński.

W drugiej Józef Półchłopek bez haka dynamicznego poleciał samotnie na początku czasu startowego. I dobrze trafił identyfikując resztki noszeń termicznych. Czesław Ziober i Stanisław Kubit wystartowali później i nawet zysk ze startu dynamicznego nie pomógł, aby pokonać Półchłopka. W efekcie Ziober drugi o sekundę przed Kubitem.

Półchłopek wygrał niespodziewanie w tym towarzystwie latając swoim wiekowym modelem bez mechanizacji i wyszukanej budowy. Ale to Henryk Krupa z Krosna dzięki wcześniejszym udanym startom zwyciężył w klasyfikacji końcowej Pucharu Polski. W tym roku wygrał bezapelacyjnie. Drugi Stanisław Kubit a trzeci Grzegorz Data z Bochni.

Wśród juniorów młodszych zwyciężył Szymon Stępniewski z Leszna. Jego wygrana w Przylepie i tutaj, w Gliwicach dały mu zwycięstwo w końcowej klasyfikacji Pucharu Polski. Drugi Karol Wilczyński z Rudy Śląskiej a trzeci Michał Gorczyca z Bochni. Słabo w Gliwicach latał Jakub Czekański z Krosna, który prowadził w Pucharze do tych zawodów. Spadł więc w klasyfikacji końcowej Pucharu Polski na 3 miejsce, co należy traktować jako wynik dobry, aczkolwiek tego ambitnego zawodnika niezadowalający.

W kategorii F1G open faworytem był Stanisław Skibicki, który już przed tymi zawodami Puchar miał w kieszeni. Startował jednak jak na mistrza przystało i wygrał pieczętując piękne zwycięstwo w Pucharze Polski. Niespodziewanie w gumówkach pojawił się nowy zawodnik - Henryk Krupa z Krosna. Wystartował bez obciążeń i zajął drugie miejsce, trzecie zaś w klasyfikacji końcowej Pucharu. Trzeci w Gliwicach Jacek Żurowski wywalczył drugą lokatę w końcowej klasyfikacji Pucharu Polski.

Gumówki juniorów młodszych to niespodziewane zwycięstwo Szymona Stępniewskiego z Leszna. Wygrał o 2 sek. przed Bartkiem Bilewiczem i Natalią Bilewicz z Suwałk. Pokonanie tych zawodników jest już sukcesem samo w sobie. Lecz w klasyfikacji końcowej Pucharu Polski wygrali gremialnie suwalszczanie, bo inaczej być nie mogło. Maciej Warakomski przed Bartkiem Skibickim i Natalią Bilewicz. Na 4 miejscu już Konrad Żurowski z Gliwic, co może dobrze rokować przed przyszłorocznym sezonem.

W F1K open przed gliwickimi zawodami prowadził Michał Słyś z Krosna wygrywając systematycznością i konsekwencją. W Gliwicach zajął 3 miejsce po ładnej walce i w efekcie zakończył rywalizację w Pucharze Polski na miejscu drugim. Zawody w Gliwicach wygrał Stanisław Kopacz z Gliwic i zdobył pewnie Puchar Polski 2010. Jego modele prezentują wysoki poziom techniczny z pełną mechanizacją, jaką można tylko zastosować do tych leciutkich modeli. Stanisław ustawicznie eksperymentuje i co dziwne, przy okazji wygrywa. Roman Sowa z Gliwic był drugi, co w Pucharze dało mu bardzo dobre trzecie miejsce.

F1K juniorów młodszych wygrał Krzysztof Rurański z Rudy Śląskiej przed Adrianem Wasserem i Szymonem Morcinkiem. Puchar Polski w tej kategorii zdobył Rurański. Na drugim miejscu Jakub Czekański z krosna a na trzecim Karol Wilczyńsk z Rudy. Ekipa Rudy Śląskiej pod kierownictwem instruktorów braci Łukaszczyków jest obecnie najsilniejsza w tej klasie w Polsce.

Dwudniowe zawody w Gliwicach przeprowadzono sprawnie i poprawnie. Miła atmosfera zawsze sprzyja rywalizacji sportowej i powoduje, że modelarstwo lotnicze staje się sportem jeszcze bardziej przyjaznym modelarzom, ludziom i środowisku.

(ak)

Wyniki PSS Społem

Wyniki końcowe Pucharu Polski Małych Form

PS

Moja opinia o Gliwicach nie jest obiektywną. Czuję wielki sentyment do tego lotniska i tych osób z modelarskiego światka. Latam w Gliwicach od 1976 r. Raz lepiej, raz gorzej. Pamiętam tylko przyjemne chwile, i miłą atmosferę, i zwycięstwa, i przygody.

 

Henryk Krupa debiutuje w F1B

F1K niekiedy startuje z wiatrem

Józef Półchłopek niespodziewanie wygrywa Puchar PSS Społem

w F1H

 

Podium F1H juniorów młodszych

Bartosz Karłowski - 2m; Szymon Stępniewski - 1m;

Jakub Czekansky - 3m

Podium F1G juniorów młodszych

Bartłomiej Skibicki - 2m (na podium B. Bilewicz); Maciej Warakomski - 1m (na podium A. Krzywicka); Natalia Bilewicz - 3m

Podium F1K juniorów młodszych

Jakub Czekański - 2m; Krzysztof Rurański - 1m;

Karol Wilczyński - 3m

Podium F1H open

Stanisław Kubit - 2m; Henryk Krupa - 1m;

Grzegorz Data - 3m

Podium F1G open

Jacek Żurowski - 2m; Stanisław Skibicki - 1m;

Henryk Krupa - 3m

Podium F1K open

Michał Słyś - 2m; Stanisław Kopacz - 1m;

Roman Sowa - 3m

 

Krośnieńskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych

ul. Żwirki i Wigury 9, 38-400 Krosno

modelarze.krosno@interia.pl

603 178 184