F 1 F 3 S 6 HELI REDUKCYJNE LATAWCE-BALONY
 

The Summer Cup

Stalowa Wola 2009

Puchar Świata

Puchar Polski

Puchar Świata swobodnie latających na polskiej ziemi tylko w Stalowej Woli i w Gliwicach. Międzynarodowa obsada na średnim poziomie daje szansę na pozyskanie punktów pucharowych i obycie startowe w wielkich imprezach modelarskich.

Na lotnisku w Turbii są dobre warunki do rozgrywania zawodów i odpowiednia atmosfera, wszystko za sprawą organizatorów mocno zaangażowanych w rozwój modelarstwa w Polsce. Na starcie stanęło 64 zawodników z Japonii, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Polski.

W sobotę do rywalizacji stanęli gumówkarze i silnikówkarze.

Krajowa czołówka z Suwałk z juniorami, wicemistrzami Europy, i najlepsi polscy seniorzy, niestety bez Cofalika. Dla urozmaicenia zawsze dobry Ukrainiec Stefańczuk.

Przy stosunkowo dobrych warunkach atmosferycznych i ustabilizowanej termice drobne potknięcia eliminowały zawodników z szans na dobrą lokatę.

Lotów maksymalnych nie wykonali kolejno Wiewiórko, Poczobut, Skibicki senior i dalej Sowa i Trojanowski.

Później jeszcze z rywalizacji odpadł Budnicki, Stefańczuk i Łukaszewicz.

Pozostało więc do ostatecznej rozgrywki w lotach dogrywkowych tylko sześciu, a wśród nich trzech juniorów z Suwałk.

Dogrywka tuż przed zachodem słońca musiała zostać rozstrzygnięta w jednym locie. Bezbłędny i piękny start Oli Warakomskiej z dużą przewagą dał jej zasłużone zwycięstwo. Dalej Krzysztof Różycki i kilka sekund krócej Adam Krawiec.

Słabe loty pozostałej dwójki młodych z Suwałk były bardziej wynikiem taktyki trenera niż niskich umiejętności zawodników.

Adam Krawiec

Atae Yamasaki

W F1C doszło do potyczki najlepszych polskich zawodników z Japończykiem Atae Yamasaki. Ten sympatyczny modelarz jeździ wynajętym samochodem po Europie startując w kolejnych zawodach Pucharu Świata w lipcu i sierpniu.

Plachetka, Włodarczyk i Roman wskutek gdzieś tam przypadkiem popełnionego błędu nie wykonali lotów maksymalnych i odpadli z rozgrywki. Czop latał w tym dniu słabiej i stracił wiele sekund.

Tylko Yamasaki, Burek i Gąsiorowski zgromadzili komplet. Pierwsza dogrywka w promieniach zachodzącego słońca nie przyniosła rozstrzygnięcia, wszyscy latali 300 s.

W drugiej, gdy po noszeniach termicznych pozostało wspomnienie, Yamasaki okazał się nie do pokonania. Kilkanaście sekund krócej latał Edward Burek i jeszcze krócej Mariusz Gąsiorowski.

Edward Burek

Juniorzy latali dla siebie. F1P ma marne szanse w rywalizacji z dużymi silnikówkami. Pod nieobecność Karczmarczyka wygrał Adrian Matras przed Patrykiem Strasiem.

Wszyscy trzej prowadzą w punktacji Pucharu Świata ze znaczną przewagą nad pozostałymi.

W niedzielę warunki termiczne okazały się niezwykle trudne. Niestabilne chociaż rozległe noszenia, fałszywe podmuchy i zbawienne bąble.

Rozgrywka w F1A to plątanina holi, niekończące się holowanie, oczekiwanie bez lotu i akcja w locie. Celem - czas maksymalny.

Tylko sześciu szybowników zgromadziło komplet, tylko czterech stanęło do rywalizacji. Zawodnicy z Kutna z ważnych przyczyn nie czekali na wieczorną dogrywkę.

W pierwszej odpadł Stężalski, Przeniczny (UA) i Ziober. W drugiej bezdyskusyjnie wygrał junior Matej Betak (SVK). Henryk Urban latał krócej i zajął drugie miejsce.

Dariusz Stężalski

W nowej kategorii  F1Q (modele swobodnie latające z napędem elektrycznym) startowali wyłącznie zawodnicy ze Stalowej Woli.

Wygrał bezapelacyjnie Oskar Bolko wykonując piękne loty. Michał Paździor zajął drugie miejsce a Stanisław Bolko trzecie.

Zawodnicy zdobyli punkty do klasyfikacji Pucharu Świata, Oskar zajmuje 4 miejsce w punktacji generalnej F1Q, a Michał Paździor 8.

To nowa, ciekawa i perspektywiczna kategoria, chociaż niezbyt popularna.

 

Oskar Bolko startuje w F1Q

 

Krośnianie w zawodach poczynali sobie całkiem dobrze. Obyty w dużych imprezach Mateusz Kopacz zajął piąte miejsce, Maciej Krupa szóste, a Jakub Czekański dwunaste.

W punktacji Pucharu Świata Kopacz zajmuje 26 miejsce a Krupa 59.

Zawodnicy krośnieńscy robią systematyczne postępy i jest tylko kwestią czasu, kiedy staną na podium w zawodach wysokiej rangi.

Wyniki zawodów Pucharu Świata

(ak)