VIII MISTRZOSTWA POLSKI

Małych Form i Latających Skrzydeł

Gliwice 28 ÷ 29 czerwca 2014

To już ósme Mistrzostwa Polski w klasach małych form i latających skrzydeł organizowane niezmiennie w Gliwicach z inicjatywy Prezesa Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych Stanisława Kubita i przy niezawodnym wsparciu gliwickich działaczy i animatorów modelarstwa.

Dbałość o te klasy modelarstwa swobodnego ma szczególne znaczenie, wszak są one domeną młodych, początkujących modelarzy. Mogą oni stanąć do rywalizacji ze swoimi instruktorami i modelarzami wyczynowymi, ucząc się i porównując poziom sportowy.

Maleje w Polsce liczba miejsc dogodnych do rozgrywania zawodów modeli swobodnie latających w klasach mistrzowskich. Na skomercjalizowanych lotniskach trudno o zrozumienie dla "zabawy samolocikami", która nie przynosi finansowych korzyści. Trudno też znaleźć w Polsce organizację, która zechciałaby zrozumieć znaczenie walorów dydaktyczno wychowawczych tkwiących w modelarstwie.

W efekcie coraz mniejsza liczba startujących w zawodach, bo coraz mniej dzieci i młodzieży uczestniczy w zajęciach modelarskich, bo koszty startu coraz wyższe. Jeszcze tylko Mistrzostwa przyciągają rangą i miłą atmosferą.

W Gliwicach wystartowało 71 zawodników z 10 klubów.

F1S - latające skrzydła

W klasie tej startuje w Polsce kilkunastu zawodników i każdy z nich mógł w Gliwicach stanąć na podium. W tej trudnej dyscyplinie poziom jest wyrównany. Wygrywa jednak ten, który okiełzna chimeryczny model i pokona aurę. Jeszcze potrzebna do szczęścia odrobina szczęścia.

Wystartowali po 18, gdy wiatr zelżał, a jedynie deszczyk padał rzęsisty z przerwami. W tych przerwach startowali zawodnicy wykonując loty maksymalne. Po dwóch turach z kompletem czasów maksymalnych prowadził Stanisław Kubit (GSML) i Stanisław Skibicki (SU). Tuż za nimi Jan Wojtak (GSML). Nadal padał przelotny deszcz.

Powstał problem - latać trzecią turę, czy przełożyć ją na następny dzień. Wreszcie decyzja: latać. Trawa mokra, modele rozregulowane, siąpi deszcz. Kubit lata tylko 27 s, lecz wystarczająco by wygrać, bo Skibicki dwukrotnie wali w ziemię na holu zaliczając zero, co wystarcza tylko na 5 miejsce.  Wojtak ledwo 24 s, ale ląduje na drugim miejscu. Namoknięty model Grzegorza Daty (Bochnia) pompuje mocna, lecz 37 s. wystarcza na brązowy medal.

Wyniki Mistrzostw Polski Latających Skrzydeł >>

F1J - silnikówki

Chociaż konkurencję zdominowali modelarze z Chrzanowa specjalizujący się w silnikówkach wygrał w deszczu niespodziewanie Paweł Krawczyk z Wałbrzycha. Gliwiczanie nie zagrozili rywalom na żadnym etapie rywalizacji. W zawodach startował Gabriel Grabarkiewicz z Wałbrzycha - nestor polskiego modelarstwa.

Na liście startowej znaleźli się również juniorzy, członkowie reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata Juniorów w Rumuni w klasie F1P prezentując całkiem przyzwoity poziom z szansami na medale.

F1H - szybowce

Wiatr do 6 m/s spowodował ustalenie czasu maksymalnego na 60 s. W tej klasie oznacza to pewne liczne dogrywki.

Wydawałoby się, że bez trudu zawodnicy wykonają loty z ustalonym króciutkim czasem maksymalnym  60 s. Nic bardziej mylnego, tylko 63 % to loty maksymalne. Komplet w pięciu turach zgromadziło tylko 8 zawodników.

Kolejne dogrywki z 25-metrowym holem eliminowały w tym dniu najsłabszych. Do trzeciej, decydującej stanęło 4 zawodników. Wygrał Henryk Krupa z Krosna strzelając najwyżej. Drugi Wojciech Dziurzyński ze stratą tylko 2 s, a trzeci niespodziewanie Mateusz Nędza (obaj z Leszna). Tylko Czesław Ziober na krótkim holu próbował identyfikować noszenia.

F1G - gumówki

W tej klasie do dogrywek zakwalifikowało się 66% startujących. Wygrał w pierwszej dogrywce Stanisław Skibicki, druga Natalia Bilewicz, a trzeci Bartłomiej Skibicki (wszyscy z Suwałk). Dalej gliwiczanie, którzy jako jedyni mają szansę rywalizować z mocną i wysoko wyspecjalizowaną ekipą z Suwałk.

F1K - silnikówki CO2

Wygrał bez zaskoczenia Roman Sowa z Gliwic, który jest bezsprzecznie najlepszy w tej klasie. Drugie miejsce zajął Maciej Bęben z Krosna, a trzecie młody Adrian Pogonowski z Gliwic.

W mocnym wietrze leciutkie modele wyprawiały przeróżne harce, a modelarze ponad to borykali się z awariami silników.

Wyniki Mistrzostw Polski Małych Form >>

Bardzo dobrze latali krośnieńscy modelarze w Gliwicach.

Henryk Krupa w klasie F1H zdobył złoty medal i tytuł Mistrza Polski. Maciej Bęben w klasie F1K wywalczył drugie miejsce i tytuł Wicemistrza Polski. W klasyfikacji drużynowej w klasie F1H ekipa krośnieńska w składzie: Henryk Krupa, Nadia Droździńska i Roksana Gądek zdobyła drugie miejsce i srebrny medal.

Dla młodych zawodników z aeroklubowej modelarni KOLIBER był to pierwszy start w poważnych zawodach. Mimo trudnych warunków latali ambitnie pod kierunkiem instruktora Henryka Czekańskiego.