F 1 F 3 S 6 HELI REDUKCYJNE LATAWCE-BALONY
 

 

MODELARNIE

 

 

Przeprowadzka

Modelarnia Lotnicza przy SP 14 i Gimnazjum Nr 3 w Krośnie została przeniesiona do nowego pomieszczenia. Poprzedni lokal zostanie poddany gruntownemu remontowi i na powrót służyć będzie modelarzom po jego zakończeniu.

Zbiory archiwalne i bieżące modelarni są ogromne. Nie mieszczą się na półkach i w szafkach. Młodzi modelarze wciąż tworzą nowe konstrukcje. Zbiorów przybywa.

Modelarnia Lotnicza w SP 14 w Krośnie

Modelarnia została uruchomiona w 1980 r. i funkcjonuje nieprzerwanie do dzisiaj dzięki życzliwości i pomocy dyrekcji Szkoły.

Szkoła udostępnia pomieszczenie i media oraz zapewnia niewymierną atmosferę przychylności sprzyjającą spokojnej, twórczej pracy młodzieży.

Modelarnię prowadzi od początku jej istnienia Stanisław Guzik, znany w Krośnie modelarz i doświadczony instruktor.

A wsparcia fachowego i duchowego może spodziewać się od wiernie mu towarzyszącego na zajęciach Czesława Trzemżalskiego.

Arek Wojewoda

Obecnie do modelarni uczęszcza 24 chłopców. Przechodzą oni cykl szkolenia podstawowego od najprostszych modeli z kartonu po modele zawodnicze F1H.

Celem głównym jest poznanie przez młodych podstaw aerodynamiki, budowy konstrukcji lotniczych i modelarskich, materiałoznawstwo i wreszcie doskonalenie umiejętności manualnych.

Wszystko to podczas budowy modeli latających różnych klas, o różnej budowie i wielkości.

Modelami wykonanymi w zimie wystartują wiosną na organizowanych zawodach modelarskich, aby podczas sportowej rywalizacji sprawdzić swoje konstrukcje i porównać je z konstrukcjami kolegów.

Jesienią młodzi modelarze montują ponadto latawce według własnych pomysłów i porad instruktora, aby wystartować w zawodach. Wiosną zaś balony na ogrzane powietrze.

Kamil Biernacki

Modelarnia czynna jest w soboty od godz. 9:00 do 13:00.

Nie stosuje się tutaj ograniczeń ani preferencji dotyczących klas modeli. Dzieci budują modele, które im najbardziej odpowiadają; latające samolotów lub statyczne z kartonu i plastiku, modele pojazdów albo pływające.

Materiały i zestawy modelarskie instruktor Guzik pozyskuje z różnych źródeł, od życzliwych ludzi i instytucji.

Jego podopieczni odnoszą wiele sukcesów w zawodach modelarskich klubowych i ogólnopolskich.

Stanisław Guzik - instruktor

 

Zapewne do modelarni mogłoby uczęszczać więcej młodzieży, gdyby tylko udało się pozyskać niewielkie środki na jej prowadzenie w większym wymiarze godzinowym.

Potrzebne byłyby nowe deski montażowe, kilka nowych narzędzi.

Trzeba też pomyśleć o wyższym szczeblu modelarskiego wtajemniczenia, o budowie modeli sportowych i starcie modelarzy w poważnych zawodach ogólnopolskich. Tak, aby młodzi ludzie nie zatrzymali się w rozwoju umiejętności technicznych na szczeblu podstawowym.

Rafał Wojnar

(ak)