F 1 F 3 S 6 HELI REDUKCYJNE LATAWCE-BALONY
 
     

MODELARNIA LOTNICZA

Ośrodek Sportu i Rekreacji

w Suwałkach

     

Przy okazji pobytu na MPMSL Juniorów w Suwałkach miałem przyjemność odwiedzić modelarnię lotniczą OSiR Suwałki. Tradycyjnie wyjątkowo wysoki poziom sportowy i techniczny suwalskich modelarzy (i modelarek ?) wzmagał moją ciekawość warunków, w jakich pracują.

Stoi sobie piętrowy budynek opodal licznych obiektów OSiR nad urokliwym jeziorkiem z łabędziami. Równiutko przystrzyżona trawa, chodniczki, porządek. Sielanka.

A na piętrze modelarnia. Długa na 50 m - jak hol szybowca, szeroka na 5. Akurat, żeby pomieścić stoły robocze, szafki narzędziowe i regały na modele i materiały. Wszystko równiutko poukładane, czyściutkie posadzki. Okna przysłonięte błękitnymi roletami przepuszczającymi tyle słońca, ile właśnie potrzeba.

Podstawowe maszyny niezbędne w każdej modelarni: pilarka, wyrzynarka, wiertarka, kompresor, tokarka - wszystko pod ręką, gotowe do użycia.

Wiekowe, lecz odnowione szafki narzędziowe z pełnym wyposażeniem, każde narzędzie na swoim miejscu, każde sprawne i bezpieczne.

A pod sufitem wiszą modele różnych klas i wielkości. Rzutki jeden za drugim w równiutkich szeregach na stelażach. I wzór prawidłowo wykonanego przez Pana Instruktora modelu F1H bez poszycia.

Obok pracowni aneks z komputerem, roczniki pism modelarskich i lotniczych, książki fachowe, trofea. I kwiaty przydające ciepłego, domowego nastroju, i modele dawnych mistrzów.

Z drugiej strony kuchnia i łazienka. A w holu tablice i fotografie od 1946 r., od kiedy nad ziemią suwalską latają modele samolotów.

W tym pięknym obiekcie gospodarzem jest Stanisław Skibicki, doświadczony i utytułowany modelarz, czynny zawodnik, instruktor i wychowawca. Twórca sukcesów suwalskich modelarzy. Widać jego rękę w tych równiutko poukładanych modelach, w czystych posadzkach i w sukcesach sportowych wychowanków.

Widać też jego aktywność i zmysł organizacyjny w jakości imprez, które organizuje. Zawsze dopracowane w szczegółach, dąży do wyższej jakości organizacji, do doskonałości.

Modelarnia czynna jest codziennie.  W rejestrze zanotowanych jest ok. 70 modelarzy, 18 posiada licencje sportowe, wszyscy juniorzy.

Suwalscy juniorzy odnoszą wiele sukcesów sportowych, później dorastają i odchodzą, do szkół w obcych miastach, do pracy za granicą, do dziewczyn.

Tylko instruktor Skibicki jest czynnym zawodnikiem - seniorem.

Zadaję sobie pytanie: jak oni w Suwałkach robią to modelarstwo, skąd sukcesy organizacyjne i sportowe?

Po pierwsze, muszą być ludzie zaangażowani, pasjonaci modelarstwa. Po drugie ludzie decydujący muszą być mądrzy, znający i uznający wychowawcze, dydaktyczne i sportowe walory modelarstwa.

W Suwałkach wszystkie dyscypliny sportu i wszystkich sportowców traktują jednakowo: piłkarzy, badbingtonistów, żeglarzy, modelarzy i wszystkich innych.

 

Czy w Krośnie jest to możliwe? Wystarczy ocenić, czy wszystkie powyższe czynniki są spełnione.

 

Adam Kopacz

KSML