1981
Międzynarodowe zawody "O Puchar Dwóch Zboczy" Krosno - Presov

Początkiem lat 80. ubiegłego stulecia Krosno było prężnym ośrodkiem modelarstwa lotniczego zakotwiczonym przy Aeroklubie Podkarpackim. Zawodnicy z Krosna i okolic sięgali po najwyższe krajowe trofea. Nieliczni jednak ze względów finansowych i "społecznych" uczestniczyli w imprezach międzynarodowych, gdzie mieliby szansę porównać prezentowany poziom sportowy z zawodnikami innych krajów.

Stosunkowo liczna i mocna grupa modelarzy RC specjalizowała się w kategorii modeli szybowców termicznych F3B i szybowców do lotów na zboczu F3F. Krośnieńscy modelarze utrzymywali stosunki towarzyskie z kolegami z Presova w Czechosłowacji, którzy prezentowali w tych kategoriach równie wysoki poziom. Jednak wzajemne odwiedziny i uczestnictwo w zawodach organizowanych za granicą nie były częste ze względu na skomplikowaną procedurę przekraczania granicy.

W 1981 r. postanowiono usankcjonować wzajemne sportowe kontakty organizując wspólne, polsko-czechosłowackie zawody w kategorii F3F "O Puchar Dwóch Zboczy". Jedno zbocze w Polsce, w okolicach Krosna, drugie w Czechosłowacji koło Presova. Taka współpraca dwóch ośrodków mogła się podobać władzy, a to prowadziło do ułatwień w przekraczaniu granicy.

Trudno obecnie dociec, kto był pomysłodawcą takiej formuły zawodów. Pod "Regulaminem..." figuruje podpis Tadeusza Pelczarskiego, który pełnił wówczas obowiązki Kierownika Sekcji Modelarskiej w Aeroklubie Podkarpackim - Centrum Wyszkolenia Spadochronowego. Pomysł i realizacja tego przedsięwzięcia musiała jednak być kolektywna, wszak bez akceptacji środowiska modelarskiego trudno byłoby taki turniej międzynarodowy rozegrać.

"Regulamin..." podpisany został 5 kwietnia 1981 r. i w tym dniu rozegrano w okolicach Krosna pierwsze zawody serii `81. Wygrał je Grzegorz Peszke z Krosna przed Zdenkiem Durką i Ondrejem Stykiem z Presova.

Drugie zawody rozegrano 27 września w okolicy Presova. Tam też wygrał Grzegorz Peszke i zajął w klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsce. Pozostali krośnianie latali równie dobrze i puchar przechodni za 1981 r. przywieźli do Krosna. Barwy Aeroklubu Podkarpackiego reprezentowali: Grzegorz Peszke, Tadeusz Pelczarski, Andrzej Krupa, Wojciech Wiklowski, Emil Dygutowicz i Leszek Zyga.

W następnym roku 1982 krośnieńską edycję zawodów "O Puchar Dwóch Zboczy" rozegrano 3 października na Górze Hyrowa. Wygrał w nich Leszek Zyga przed Grzegorzem Peszke obaj z Krosna i Onderjem Stykiem z Presova. O wcześniejszych zawodach, które miały odbyć się w kwietniu w Czechosłowacji nie mamy żadnych informacji. Trzeba tutaj wyjaśnić, że początkiem 1982 roku w Polsce obowiązywał "stan wojenny" z licznymi obostrzeniami i ograniczeniami dla obywateli. Poruszanie się po kraju było utrudnione. Trudno więc sobie wyobrazić wyjazd grupy modelarzy za granicę.

W 1983 r. czechosłowacka edycja zawodów "O Puchar Dwóch Zboczy" została rozegrana 16 października. Sklasyfikowano 20 zawodników. Wygrał Grzegorz Peszke przed Onderejem Stykiem i Wojciechem Wiklowskim. Nie posiadamy danych o zawodach polskich, które miały się odbyć wiosną 1983 r.

Nie posiadamy też danych o ewentualnych następnych zawodach tego rodzaju. Być może nie zostały one już organizowane, chociaż kontaktów z modelarzami czechosłowackimi z całą pewnością nie zaniechano.

Oryginalny Puchar Dwóch Zboczy znajduje się obecnie w zbiorach Krośnieńskiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych i oczekuje na reaktywację zawodów.

(ak)

 
   

Gdzieś we wspomnieniach tamtych dni, w długich rozmowach uczestników tamtej rywalizacji tli się nadzieja na wznowienie Zawodów o Puchar Dwóch Zboczy. Wtedy młodzi i piękni, dzisiaj stateczni panowie chcieliby zapewne raz jeszcze spróbować stanąć w szranki, by przekonać się, czy potrafią jeszcze latać jak wtedy, który z nich teraz jest lepszy. I porównać się z młodymi dysponującymi wyczynowym sprzętem.

Zorganizowanie Zawodów nie stanowi większego problemu. Trwają nieśmiałe rozmowy, ustalane są szczegóły.

Pięknie byłoby spotkać się w gronie przyjaciół, powspominać tamte dni, przypomnieć tych co odeszli. Być może nauczyć młodych zachowań, których nie znają.

W okolicach Krosna i Preszowa nadal jest wiele pięknych zboczy, a wiatr wieje tak samo jak wówczas.

Adam Kopacz

 

Krośnieńskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych

ul. Żwirki i Wigury 9, 38-400 Krosno

modelarze.krosno@interia.pl

tel. 603 178 184