1977
Tam gdzie powstają "Jaskółki", "Dzięcioły", "Czyżyki"

Na tej maszynie cięte są listewki modelarskie. Wytwórnia będzie doskonaliła produkcję, aby dostarczyć aż 1,8 mln listewek. Bolesław Wojewódzki z Warszawy działacz modelarstwa spółdzielczości mieszkaniowej, żywo zainteresował się wytwarzanymi w Krośnie artykułami modelarskimi.
   

Prawie każdy modelarz na przestrzeni lat korzystał z produktów pochodzących z Wytwórni Prefabrykatów Modelarskich APRL w Krośnie. Jedni chwalą tę produkcję, inni natomiast mają, np. że w zestawie zwichrzyło się skrzydło lub listewka wykonana jest z drewna z bielmem itp. Zasługi wobec modelarstwa są jednak znaczne. Dzięki produkowanym zestawom modeli latających i rakiet, niejeden początkujący modelarz nauczył się budować modele, startować nimi i osiągać dobre loty. Dzięki zestawom, APRL mógł zorganizować dla młodzieży od 1966 roku odbywające się masowo zawody pod nazwą „Młodzi szybownicy na start”.

WPM w Krośnie swoją skromną działalność rozpoczęła w 1960 roku i dziś, po siedemnastu latach może poszczycić się dużym dorobkiem. W tym czasie powstały w WPM w Krośnie 245 typy modeli szybowców, 32 typy modeli z napędem gumowym. Dzięki tej wytwórni modelarze mogli otrzymać porcjowany klej kazeinowy, klej AK-20, klej do styropianu, nitrocellon, gumę modelarską, cynę do lutowania, paliwo do silników modelarskich, sklejką i wreszcie najbardziej poszukiwane listewki sosnowe i z drewna liściastego. Obecnie asortyment towarowy tej wytwórni wynosi 88 pozycji.

Wiedziony ciekawością zwróciłem się do Kazimierza Ginalskiego, który od początku istnienia wytwórni jest jej kierownikiem, aby zdradził trochę tajemnic produkcyjnych. Otóż zgodnie z planem produkcyjnym na 1977 r. wytwórnia ma wyprodukować 1800000 szt. listewek,

na co potrzeba będzie około 200 m3 drewna a na całą roczną produkcję około 600 m3.

Gdyby chciano zaspokoić aktualne roczne potrzeby modelarzy trzeba by było zużyć aż 2000 m3 drewna. Do wykonania planowanych pozycji zakład zużyje 86 m2 sklejki, 2 tony nitrocellonu, 10 ton alkoholu.

Wytwórnia pracuje całą parą zatrudniając 54 osoby na jedną zmianę. Gdy artykuły wyprodukowane przez WPM w Krośnie trafią, do 140 sklepów CSH w kraju, z masy tej dostaje się do poszczególnych sklepów kilkadziesiąt sztuk poszczególnych typów zestawów, kilkadziesiąt słoików klejów i kilka tysięcy listewek itp.

Z listewek tych korzystają nie tylko modelarze. Wykupują je również ogrodnicy na paliki do kwiatów, rzemieślnicy, plastycy, dekoratorzy i inni.

Ambitne ma plany na przyszłość Kazimierz Ginalski - kierownik krośnieńskiej wytwórni. Pragnie bardziej unowocześnić zakład przez wprowadzenie nowych wydaj­niejszych maszyn, przez sezonowanie drewna i lepsze kon­strukcje modeli latających. Liczy on na modelarzy, którzy podpowiedzą mu, co jest im najbardziej potrzebne lub też przyślą do Wytworni Prefabrykatów Modelarskich APRL w Krośnie nowe konstrukcjo nadające się do wykorzystania przy produkcji zestawów modeli latających.

S. SMOL1S

Z krośnieńskimi "Jaskółkami" na start. Instruktorzy modelarstwa spółdzielczości mieszkaniowej podczas zwiedzania Wytwórni
 

Fot. S. Smolis

 

Modelarz nr 4 / 1977

 

Krośnieńskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych

ul. Żwirki i Wigury 9, 38-400 Krosno

modelarze.krosno@interia.pl

tel. 603 178 184