1986
Rekordy Świata Grzegorza Peszke  -  Krosno 8 kwietnia 1986 r.

8 kwietnia 1986 r.
To było wydarzenie w światku modelarskim.
Grzegorz Peszke bił na lotnisku w Krośnie rekord świata długotrwałości i odległości w kategorii F3E - modeli sterowanych radiem o napędzie elektrycznym.
Próba okazała się w pełni udana. Model Grzegorza latał 4:12:43 przelatując między bazami 69 km.
Model w klasie F3E miał rozpiętość skrzydeł 6 m i masę startową 2,3 kg.
Trzeba wiedzieć, że wówczas, gdy rekordy bił Grzegorz Peszke akumulatory, silniki elektryczne i wyposażenie RC odbiegało znacznie parametrami od współczesnych masą, wielkością i sprawnością.

Grzegorz Peszke, wybitny modelarz RC, po serii sukcesów sportowych, zdobytych kilku tytułach Mistrza Polski w modelach termicznych F3J i wielu wygranych na zboczu dla potwierdzenia prezentowanego poziomu zdecydował się na ów spektakularny wyczyn na skalę światową.

Zaprojektował i wykonał nietypowy model specjalnie na tę okazję. Założenia okazały się trafne. Uzyskane w locie rekordowym wyniki przewyższały rekordy poprzednie zdecydowanie.

Po zakończonym rekordowym locie.

Stoją od lewej: Wiesław Zyga, Jerzy Wiśniowski, Grzegorz Peszke z modelem, J. Pastuszak i Witold Ostrowski.

     
     

W tamtych latach krośnieńscy modelarze prezentowali bardzo wysoki poziom sportowy. Szczególnie w kategoriach modeli sterowanych radiem odnosili wiele sukcesów na lotniskach krajowych i zagranicznych.

Prężnie działający w Krośnie Aeroklub, Wytwórnia Prefabrykatów Modelarskich i Lotnicze Zakłady Naprawcze tworzyły klimat do uprawiania modelarstwa, a zlecenia specjalne na budowę modeli latających dla wojska sprzyjały poszukiwaniu nowatorskich konstrukcji z zastosowaniem najnowszych ówcześnie technologii.

(ak)

     

Krośnieńskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych

ul. Żwirki i Wigury 9, 38-400 Krosno

modelarze.krosno@interia.pl

tel. 603 178 184