Śmigłowiec

FireFox EP 100

 

Zachęcony  fajnie sprawującym się modelem FireFox EP200 postanowiłem sprawdzić jak zachowa się jego starszy choć mniejszy brat FireFox EP 100.

 Młodszy brat - FireFox EP200

Kilka danych jakie serwuje nam producent:

Firefox-100 to śmigłowiec posiadający system sterowania tarczą CCPM, wirnik ogonowy napędzany paskiem, serwa podpięte bezpośrednio do tarczy, skok łopat głównych od -10 do +10 stopni.

Całkowita długość modelu to  310 mm

Średnica wirnika głównego to 350 mm

Średnica wirnika ogonowego 100 mm

Standard silnika dla tego modelu to 180.

Konstrukcja modelu przypomina znakomity niemiecki śmigłowiec LOGO 10, ale najważniejsza cecha tego śmigłowca te jego masa  czyli 190g.  Można więc z pewnością stwierdzić, że jest to najlżejszy śmigłowiec zdolny wykonywać loty 3D.

 

To informacje, które możemy wyczytać w ulotce dostarczonej razem z modelem. Ja kupiłem mój model „z drugiej ręki”, po dość niezłym krecie. Wyposażony w mikroserwa  BLLUE RROW (nie polecam, duże luzy na przekładni, a orczyki tak miękkie że nie nadają się do niczego), silnik standard firmy ELE i 10 A-wy regulator.

 

Rama 100-ki jest bardzo wiotka i ciasna, dla zamontowania serw konieczne jest zastosowanie podkładek dystansowych,  natomiast serwo ogonowe posiada fajne miejsce w ramie (zaznaczone na fotografii czerwonym kółkiem). Całkowity brak miejsca na mocowanie żyroskopu (dodałem półkę – strzałka niebieska).

 

Całkowite schody zaczynają się w momencie kiedy zamierzamy zamontować odbiornik, regulator i pakiet zasilający. Aby zwiększyć sztywność ramy i poprawnie rozmieścić elektronikę wykonałem dodatkową półkę pod regulator i podłogę pod odbiornik i pakiet (strzałki koloru czerwonego) i dodałem dwie rozpórki (strzałki koloru niebieskiego), które usztywniły ramę i pozwoliły wygodnie i pewnie montować pakiet. Dodatkowo zastosowałem kabinę laminatową i stateczniki z włókna szklanego ponieważ standard jest strasznie kruchy, a kabina tak ciasna, że nie mogła pomieścić moich przeróbek, a mimo tego uzyskałem masę modelu bez pakietu 186 g.

 

Modelik jest nad wyraz stabilny, znacznie mniej nerwowy od EP200, a na pakiecie 850 mAh/2S25C fajnie lata przez 9 minut. Ogólnie model bardzo wdzięczny na pewno potrafiący dostarczyć sporo zadowolenia, a efekt jaki udało mi się osiągnąć widać na fotkach.

 

   

 

Wojciech Irzyk

wirzyk@gmail.com

   

Krośnieńskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych

ul. Żwirki i Wigury 9, 38-400 Krosno

modelarze.krosno@interia.pl

603 178 184