F 1 F 3 S 6 HELI REDUKCYJNE LATAWCE-BALONY
 
Część 5

Transport modeli

- komfort i bezpieczeństwo

 

Transport lub nawet bezpieczne przechowywanie naszego modelu jest bardzo ważnym problemem, często przez modelarzy lekceważonym. Po rozum do głowy idziemy dopiero wtedy, kiedy zaczepiamy modelem o futrynę drzwi wychodząc z klatki schodowej lub, gdy patrzymy jak nasz model stacza się po schodach gubiąc po drodze części – a to boli.

Jeżeli mamy trochę miejsca lub własny pokój to najłatwiejszym  sposobem przechowywania modelu jest ustawienie go na półce lub powieszenie na ścianie. Proponuję wykonanie półek z pleksi, jest to o tyle korzystne, że odwiedzający nas mogą obejrzeć model dość dokładnie bez konieczności zdejmowania go z półki, znakomita większość oglądających nasze modele musi sobie czymś przy nich pokręcić, więc trzymanie tych pełnych podziwu ludzi „na dystans” jest aktem łaski dla biednego modelu. Ja swoje śmigłowce przechowuje właśnie w taki sposób.

Bezpieczny transport to już całkiem inna bajka. Można rozegrać to na dwa sposoby – pierwszy, prostszy to wykładamy trochę kasy i kupujemy gotową walizkę, wymiarowo dopasowaną do naszego modelu i po problemie.

Jednak bardziej godnym modelarza rozwiązaniem jest wykonanie opakowania samemu.

To rozwiązanie ma dwie dobre strony:

-         pierwsza to taka, że jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze.

-         a druga: możemy rozwiązać opakowanie, tak jak nam jest wygodniej.

Ja stosuję obydwa rozwiązania, pierwsze dla tego, że ładną aluminiową walizkę dostałem kiedyś w prezencie, a drugie dla tego, że makieta Airwolfa się do niej nie mieści.

Zmuszony koniecznością biegania z modelem po pachą z trzeciego piętra wykonałem taki oto kuferek:

Gdzie w przedniej części jest miejsce na model montowany do specjalnego stojaka gumami, a w tylnej części znajduje się komora na nadajnik, pakiety itp. Dla lepszego wyważenia dodałem w części przedniej kieszeń na pojemnik z narzędziami niezbędnymi na lotnisku,

Całość wykonana jest ze sklejki  i wyłożona pianką dla lepszej izolacji (w zimie przed zimnem, a w lecie przed upałem). Pokrywa jest tak zrobiona, że po odwróceniu pianką do góry stanowi bardzo wygodny stolik do przygotowania modelu przed startem, tak na prawdę dostrzegamy ten problem dopiero na trawiastym lotnisku.

W przedniej i tylnej części mojego kuferka dodałem małe uszka, które ułatwiają wkładanie i wyjmowanie go z bagażnika samochodu (czerwona strzałka na zdjęciu).

Walizka, też może działać jako stolik, ale podkładam pod nią stołeczek.

Innym przykładem opakowania transportowego jest skrzynka, którą wykonałem na Lamę.

Gdzie jest to opakowanie tylko na model i na akcesoria bezpośrednio z nim związane?

 

A poniżej przedstawiam przykład bardzo ładnie i starannie wykonanego opakowania transportowego, jest to dzieło jednego z młodych modelarzy z 14-stki - Pawła Doparta, który w ten sposób dba o bezpieczeństwo swojego modelu.

To, jak traktujemy nasze modele, świadczy o nas samych: „Jak Cię widzą tak Cię piszą” mówi stare przysłowie – modelarstwo to nie tylko hobby, to także pewien styl bycia, w którym wszystko co robimy powinno być ważne, a w odniesieniu do młodych modelarzy oprócz zabawy ma to być nauka.

 

Wojciech Irzyk

napisz, zapytaj - wirzyk@gmail.com