F 1 F 3 S 6 HELI REDUKCYJNE LATAWCE-BALONY
 
Część I

Od czego należy zacząć przygodę z Heli?

Jest to pozornie proste pytanie, a mimo to wiele osób nie stara się nawet go postawić, nie mówiąc o całkowitym braku odpowiedzi na nie. Nie zadanie sobie tego pytania powoduje masę frustracji i zniechęcenia, całkowicie błędne jest mniemanie, iż model śmigłowca jest łatwy w pilotażu i nie wymaga wiele miejsca do latania i nauki. Mając pewne doświadczenia z samolotami RC największym problemem dla pilota jest przestać myśleć „po samolotowemu”, mam namyśli to, iż każdą przeszkodę latając samolotem należy ominąć, śmigłowcem nie, można się przed nią zatrzymać. Nawet nauka zawisu powinna odbywać się na większej przestrzeni, w ciasnym pomieszczeniu lub ogrodzie przemieszczanie się śmigłowca powoduje szybką zmianę tła, co wywołuje u pilota złudzenie większej prędkości i nerwowe ruchy. Dla osób bez doświadczenia w modelarstwie RC (Radio Control) problemem jest nauka myślenia „bryłą” bez określania co model ma wykonać i która to strona – lewa czy prawa.

Dlatego przygodę z Heli należy zacząć od zebrania informacji?

Obecnie rynek oferuje nam dużo tanich zestawów heli, od których możemy zacząć naszą edukację, moim zdaniem (i nie tylko moim) na start w tej dziedzinie modelarstwa, jaką jest HELI RC są zestawy śmigłowców w układzie dwuwirnikowym zapewniającym utrzymanie równowagi poprzecznej i podłużnej praktycznie bez udziału pilota.

  

Daje nam to ogromne możliwości nauki pilotażu i wyrobienia wszystkich podstawowych nawyków. Firma E-sky proponuje dobry jakościowo zestaw śmigłowca Lama V3  - RTF (Ready To Fly) czyli „gotowy do lotu” – w dobrej cenie, wydatek rzędu 300 zł.

Oczywiście RTF w wydaniu Chińczyków należy traktować nieco z przymrużeniem oka, a są i tacy, którzy twierdzą, że jest to chiński dowcip na pudełku i wiele modeli zostało rozbitych w pierwszym locie.

Mimo to gorąco polecam ten zestaw. Zabawa i praca z tym modelem, daje naprawdę wiele przyjemności i satysfakcji.

 

Równie dobry zestaw to  Walkera 5#10

 

Bardzo ładnie wykonany zestaw całkowicie z alu, lecz jest to wydatek rzędu 470 zł.

Ja wybrałem Lamę V3 i w następnym artykule postaram się opisać budowę, zasadę działania tego modelu, oraz to co można na bazie tej Lamy zrobić „od siebie”.

 

Wojciech Irzyk

napisz, zapytaj - wirzyk@gmail.com

Część 2