3. Międzynarodowe Zawody Modeli Halowych

Krosno - Jedlicze

8 marca 2015

   

Z udziałem 68 zawodników z 14 klubów Czech, Słowacji i Polski rozegrano w Jedliczu koło Krosna 3. Międzynarodowe Zawody Modeli Halowych PUCHAR KARPAT.

Start polskich zawodników w zawodach organizowanych na Słowacji i w Czechach, a Słowaków i Czechów w Krośnie stał się już dobrą tradycją. Ma tutaj miejsce dobry obyczaj wzajemnych kontaktów sportowych i towarzyskich.

Wśród najmłodszych do startu dopuszczeni są wszyscy zainteresowani, od początkujących, którzy pierwszy raz trzymają model w ręku, po wyczynowców. Jest to jeden z elementów popularyzacji modelarstwa wśród dzieci i młodzieży i chyba cel nadrzędny wszelakiej działalności na rzecz modelarstwa.

W nielicznej grupie juniorów młodszych przy braku młodych zawodników z zagranicy rywalizowali Polacy. Wygrał Patryk Smuga ze Zręcina o 0,3 s. przed Piotrem Wielosz-Hałasą z Hrubieszowa. Trzeci był Kamil Śnieżek z Krosna.

W równie nielicznej grupie juniorów bezapelacyjnie z dużą przewagą wygrała Aleksandra Sawicka. Drugie miejsce zajął Pavol E. Galdun z Presova, a trzecie Filip Badylak z Bochni.

Wśród seniorów wygrał Milan Minarik z Presova, aktualny mistrz Słowacji. Drugie miejsce po udanym 8 locie zdobył Michał Słyś z Krosna, a trzecie ze stratą zaledwie 0,2 s. Jerzy Bodaszewski ze Zręcina. Następne 3 miejsca zajęli również krośnianie.

W klasyfikacji "super senior" zwyciężył Czesław Trzemżalski z Krosna dobrymi lotami w ostatniej turze wyprzedzając Stanisława Kopacz z Gliwic. Trzecie miejsce zajął Andrzej Krupa z Jasła.

Wyniki Międzynarodowych Zawodów Puchar Karpat  

 

Najlepszym zawodnikiem w tym dniu była bez wątpienia Aleksandra Sawicka z Grodkowa uzyskując najlepszy czas nie tylko w swojej grupie wiekowej juniorów, ale wśród wszystkich startujących. Ustanowiła rekord Hali Sportowo-Widowiskowej GOSiR w Jedliczu czasem 42,5 s. Jej rywalizacja w ostatniej turze z Pavolem E. Goldunem z MK Presov była niezwykle emocjonująca zwłaszcza, że oboje startowali równocześnie.

Ola prowadzona jest przez swoich rodziców, którzy dzięki mozolnej lecz konsekwentnej pracy z młodzieżą osiągają liczne sukcesy całej ekipy z Grodkowa.

Wielkie postępy w klasie F1N poczynili zawodnicy słowaccy na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Nieskromnie powiem, że krośnieńscy modelarze mają w tym swój udział właśnie poprzez wspólne starty, wymianę technologii, konstrukcji i poglądów.

Wprowadzenie w krośnieńskich zawodach klasyfikacji "super senior" dla zawodników powyżej 60 roku życia wydaje się dobrym pomysłem. Daje ona możliwość bezpośredniej konfrontacji zawodników o zbliżonych, ograniczonych cechach motorycznych przy wielkiej wiedzy i doświadczeniu. Rywalizacja ta jest przede wszystkim doskonałą zabawą dla zawodników i widzów.

Zwycięzcy zostali uhonorowani pucharami i dyplomami. Otrzymali też, dzięki hojności sponsorów, nagrody. Wszyscy młodzicy otrzymali upominki.

Hala GOSiR w Jedliczu posiada specyficzne, w opinii modelarzy, korzystne warunki termiczne i dobre oświetlenie naturalne. Problemem jest jedynie utrudnione i czasochłonne zejście z trybun, co powoduje, że modelarze oczekujący na start siedzą wokół parkietu przeszkadzając startującym.

Bezwzględnie organizatorzy powinni wprowadzić też kilkuminutowe przerwy przed każdą rundą w grupie wiekowej przeznaczone dla rozgrzewki i ostatecznych regulacji modeli.

 

Zawody w Jedliczu były przedostatnimi z serii sześciu zaliczanych do punktacji Pucharu Polski. Zatem rywalizacja była szczególnie zacięta, a wyniki ukształtowały czołówkę zawodników z największymi szansami na końcowy sukces.

W grupie wiekowej młodzik Puchar Polski zdobędzie Łukasz Flisiuk lub Patryk Bajer. Miejsce trzecie zajmie Maciej Wyżyn (wszyscy "Orlik" Hrubieszów).

W grupie juniorów młodszych kolejność jest ustalona. Puchar Polski zdobędzie Piotr Wielosz-Hałasa z Hrubieszowa, jeżeli tylko w Bochni zostanie sklasyfikowany. Miejsce drugie zajmie Patryk Smuga z KM Zręcin, a miejsce trzecie może zająć Kamil Śnieżek z Krosna, Grzegorz Wszołek z Bochni lub Michał Ferlak z Chrzanowa.

W grupie juniorów Puchar Polski ma zapewniona Aleksandra Sawicka z Grodkowa. O pozostałe lokaty na podium walczyć będą w Bochni Dawid Lipski z Gliwic, Filip Badylak z Bochni i Bartłomiej Bilewicz z Suwałk.

Wśród seniorów wszystko może się zdarzyć. Czterech zawodników rozdzieli między siebie trzy miejsca na podium: Jerzy Bodaszewski z KM Zręcin, Leszek Kryszczuk z "Orlika" Hrubieszów, Jacek Żurowski z Gliwickiego SML i Robert Kopacz z Krosna. Pozostali seniorzy mogą w Bochni jedynie próbować wpłynąć na końcową klasyfikację PP poprzez odebranie punktów faworytom.

Wyniki Zawodów w Jedliczu zaliczanych do punktacji Pucharu Polski 2015

Bieżąca punktacja PP

Rekordzistka Ola Sawicka

 

Milan Minarik z Presova

 

Michał Słyś z Krosna - rzut klasyczny a wysokość maksymalna

 

Czesław Trzemżalski rzuca "za ucho"

 

   

Podium młodzików

Na pudle: 2m - Łukasz Flisiuk, 1m - Patryk Bajer, 3m - Mikołaj Wilczęga, a dalej dwudziestu młodych modelarzy

   

Podium juniorów młodszych

2m - Piotr Wielosz-Hałasa, 1m - Patryk Smuga,

3m - Kamil Śnieżek

Podium junior

2m - Pavol E. Galdun, 1m - Aleksandra Sawicka,

3m - Filip Badylak

   

Podium seniorów

2m - Michał Słyś, 1m - Milan Minarik, 3m - Jerzy Bodaszewski

 

Podium super senior

2m - Stanisław Kopacz, 1m - Czesław Trzemżalski, 3m - Andrzej Krupa, dalej Władysław Gorczyca i Tadeusz Jurczyk

     

Ekipa OKiR Grodków

Ekipa MK Presov

Ekipa z Krosna

     
   

Adam Kopacz

foto:

Josef Frisons

Leszek Kryszczuk

 

Krośnieńskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych

ul. Żwirki i Wigury 9, 38-400 Krosno

modelarze.krosno@interia.pl

603 178 184