F 1 F 3 S 6 HELI REDUKCYJNE LATAWCE-BALONY
 

Kazimierz Ginalski

1936 - 2006

 

Modelarz, konstruktor, zasłużony działacz modelarstwa lotniczego, producent modeli i akcesoriów modelarskich.

Modelarstwo lotnicze uprawiał od 1947 r. Budował modele swobodnie latające z napędem silnikowym i wodnosamoloty. W późniejszym okresie sterowane radiem szybowce i modele akrobacyjne. Eksperymentował na konstrukcjach modeli i urządzeniach sterujących.

Od 1954 do 1978 roku startował w wielu zawodach krajowych i zagranicznych odnosząc znaczące sukcesy sportowe. Siedmiokrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski w klasach modeli z napędem silnikowym i sterowanych radiem.

W 1962 roku uzyskał uprawnienia instruktora modelarstwa lotniczego 1 klasy i później uprawnienia trenera sportowego. Spełnił też warunki i otrzymał odznakę sportową Modelarstwo Lotnicze Nr 1 z wieńcem złotym. Kilka lat później diament do tej odznaki.

W 1963 r. w Krośnie ustanowił rekord Polski długotrwałości lotu modelem F3A.

W 1954 roku podjął pracę w Aeroklubie Podkarpackim. Trzy lata później przeniósł się do Warszawy, aby w Aeroklubie PRL pracować w Wydziale Modelarstwa. Stamtąd nadzorował organizację krośnieńskiej Wytwórni Prefabrykatów Modelarskich.
Wrócił do Krosna na stanowisko dyrektora WPM, zmodyfikował organizację firmy i zwiększył asortyment. Wytwórnia znana była wówczas z produkcji zestawów modeli latających, materiałów, półfabrykatów i akcesoriów. Kazimierz był konstruktorem wielu modeli.
Pod koniec lat 60-tych Wytwórnia uruchomiła produkcję modeli sterowanych dla wojska. Był konstruktorem tych modeli, wdrażał je do produkcji, szkolił żołnierzy w ich sterowaniu.

 

Jedno z pierwszych zdjęć modelarskich ok. roku 1955

 

Z silnikówką i Janem Suliszem

 

Licencja modelarska z numerem 003

 

Prawdopodobnie XXXI Mistrzostwa Polski i udekorowani Mistrzowie

Od lewej: Roman Straburzyński i krośnianie: Tadeusz Pelczarski, Kazimierz Ginalski i Andrzej Krupa

W 1980 roku został dyrektorem Lotniczych Zakładów Produkcyjno Naprawczych, do których została przyłączona Wytwórnia Prefabrykatów Modelarskich. Firma prowadziła wówczas produkcję artykułów modelarskich oraz naprawy sprzętu lotniczego.

Współpracując z WSK Mielec zorganizował zespół modelarzy, którzy wykonywali modele prototypów samolotów do badań tunelowych i badań w locie. Współpracował też w budowie modelu samolotu M-18 Dromader z przeznaczeniem do badań w locie. W 1990 roku we współpracy z niemiecką firmą lotniczą LZPN rozpoczęła produkcję samolotów ultralekkich. Funkcję dyrektora LZPN pełnił 12 lat.

Po przejściu na emeryturę nadal prowadził działalność modelarską. Założył firmę GINUS produkującą zestawy modelarskie, akcesoria i półfabrykaty modelarskie. Był konstruktorem większości z produkowa-nych tam modeli.

W domowej pracowni nadal budował nowe modele sterowane radiem i latał na lotnisku w Krośnie. W modelarskim światku był znanym i szanowanym modelarzem z bogatym doświadczeniem. Zawsze dzielił się swoją wiedzą, służył radą i pomocą.

Zmarł 2 listopada 2006 roku.

 

Kazimierz był jednym z pierwszych modelarzy w Polsce latających modelami sterowanymi radiem

Na zboczu w Ustrzykach

 

Z dziećmi opodal domu

Nowiny Rzeszowskie z 1966 r.

 

Wycinek z prasy zagranicznej

 

 

 

(ak)