Ogólnopolskie Zawody Modeli Swobodnie Latających

zaliczane do punktacji Pucharu Polski

Krosno 22 czerwca 2014

   

W trudnych warunkach atmosferycznych rozegrano w Krośnie Ogólnopolskie Zawody Modeli Swobodnie Latających małych form i latających skrzydeł zaliczane do punktacji Pucharu Polski. Wiatr w porywach do 6 m/s i nieustabilizowane warunki termiczne sprawiały zawodnikom wiele trudności.

Na starcie stanęło tylko 36 zawodników z 5 klubów. To ilość, która powinna budzić niepokój wśród animatorów modelarstwa lotniczego. Spadek liczby zawodników startujących w zawodach tej rangi ma miejsce od kilku lat. Przyczyny są zidentyfikowane, lecz lokalni działacze nie są w stanie lub nie potrafią im przeciwdziałać.

W klasie F1H (szybowce) z powodu wiatru zawodnicy szukali chimerycznych noszeń z poziomu lotniska startując "z gwoździa". W efekcie niewielka liczba wyników maksymalnych mimo ograniczonego czasu maksymalnego.

Klasa F1G (gumówki) zdominowana jest przez grupę świetnych zawodników z Suwałk. Nieśmiałe próby rywalizacji z nimi podejmowali młodzi modelarze z Białegostoku prowadzeni przez inst. Jerzego Dzienisa. Dwaj samotni gliwiczanie: Tomasz i Dawid Lipscy tym razem nie zagrozili na żadnym etapie zawodnikom z Suwałk.

W klasie F1K (z napędem CO2) wygrał Roman Sowa z Gliwic. W klasyfikacji juniorów młodszych startowało tylko dwóch zawodników. Nie otrzymają więc oni punktów do Pucharu Polski.

Udany start zanotowali zawodnicy modelarni KOLIBER z Aeroklubu Podkarpackiego pod kierunkiem inst. Henryka Czekańskiego. Roksana Gądek i Kamil Śnieżek w debiutanckim starcie latali dobrze, nieźle radząc sobie w trudnych warunkach.

Henryk Krupa wygrał w klasie F1H open, Henryk Czekański był czwarty a Rafał Muchowski - szósty.

W klasie F1K Maciej Bęben zajął 3 miejsce.

Wyniki zawodów modeli małych form >>

 

Ekipa z Białegostoku

 

Drużyna modelarni KOLIBER Aeroklubu Podkarpackiego

 

W elitarnej klasie F1S latających skrzydeł o Puchar Polski walczy ograniczona liczba zawodników, którzy wiedzą i umiejętnościami są w stanie zapanować nad tą trudną dyscypliną.

W krośnieńskich zawodach nie było zaskoczenia - wygrał Stanisław Kubit z Gliwic. I wszystko wskazuje, że wygra w rywalizacji Pucharu Polski. Tuż za nim młodziutki Michał Gorczyca z Bochni, ubiegłoroczny zwycięzca PP. Trzeci Tadeusz Jurczyk z Krosna, skrupulatnie gromadzący punkty z dużymi szansami na tegoroczne podium pucharowe.

W warunkach, w jakich przyszło zmagać się w Krośnie wyniki świadczą o wysokiej sportowej klasie zawodników.

Wyniki F1S latających skrzydeł >>

 

Stanisław Bolko reprezentujący Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych

W tym roku zrezygnowano z organizacji Zawodów Modeli Swobodnie Latających DERBY w klasach mistrzowskich ze względu na ograniczoną powierzchnię krośnieńskiego lotniska i ogrodzenie go płotem nie do pokonania. Rzeczywistość potwierdziła słuszność tej decyzji.

Uzasadnienie >>

(ak)

 

Krośnieńskie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych

ul. Żwirki i Wigury 9, 38-400 Krosno

modelarze.krosno@interia.pl

603 178 184